• 19 kwietnia 2024

Jednym z rodzajów budynków użyteczności publicznej są domy opieki. Takie obiekty są przeznaczone do zapewniania całodobowej opieki osobom starszym i innym osobom potrzebującym. Z tego względu struktura architektoniczna musi być opracowana w sposób umożliwiający personelowi stały kontakt z mieszkańcami, a jednocześnie dająca przebywającym w nim osobom maksimum komfortu i prywatności. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co powinno znaleźć się w projekcie architektonicznym budynku mającego funkcjonować w charakterze domu opieki.

Rodzaje placówek opiekuńczych dla osób starszych

Zacznijmy od tego, że placówki opiekuńcze zapewniające całodobową pomoc osobom starszym dzielą się na dwa typy. Pierwszym z nich są Domy Pomocy Społecznej. Zwykle są to jednostki samorządowe, mogą być także prowadzone przez fundacje, kościoły i organizacje działające na zasadzie non-profit. Drugim rodzajem ośrodków są domy opieki, które są prowadzone w ramach działalności gospodarczej. Prywatne domy opieki są nowoczesnymi, kompleksowo wyposażonymi ośrodkami, a pobyt w nich jest finansowany przez samych pensjonariuszy lub przez osoby z ich rodziny. Dlatego ważne, aby budynek był przystosowany do potrzeb i możliwości osób starszych, niepełnosprawnych i z ograniczeniami motorycznymi. Na prowadzenie domów opieki dla seniorów decyduje się obecnie coraz więcej inwestorów. Takie przedsięwzięcie wymaga obrania odpowiedniego projektu architektonicznego, stworzonego przez doświadczonych architektów, projektantów i konstruktorów.

Prywatne domy opieki

Prywatne domy opieki cieszą się dużo większym zainteresowaniem i są o wiele wyżej oceniane przez pensjonariuszy. Architekci przygotowujący projekty takich ośrodków i sami inwestorzy-właściciele dbają o zapewnienie mieszkańcom takich obiektów jak najlepszych warunków. Mieszkańcy prywatnych domów opieki mają możliwość korzystania z wielu usprawnień i rozmaitych udogodnień, których najczęściej nie ma w państwowych Domach Pomocy Społecznej. Prywatne placówki opieki są znacznie wygodniejsze, lepiej zaaranżowane i przytulniejsze, dlatego mieszkańcy mogą czuć się w nich naprawdę jak w domu.

Udogodnienia w prywatnych domach opieki

Prywatne domy opieki często łączą w sobie funkcję miejsca zamieszkania oraz zakładu kompleksowej opieki leczniczej. Uwzględniając kwestie niepełnosprawności mieszkańców, projektanci domów opieki dbają o stworzenie odpowiedniego zakresu pomocy. Dlatego projekty zakładają – oprócz części mieszkalnej – stworzenie co najmniej kilku gabinetów lekarskich, gabinetów rehabilitacyjnych i salek do ćwiczeń fizycznych. W domach opieki wydzielane jest także osobne miejsce na kaplicę oraz pokój post mortem. Równie ważna jest kwestia zaplecza socjalnego dla kierownika i pracowników obiektu. Konieczne jest zatem zawarcie w projekcie biura, kilku pomieszczeń magazynowych, kuchni wraz z zapleczem oraz jadalni. Najlepiej by sala jadalna znajdowała się w bliskim sąsiedztwie kuchni, aby możliwe było szybkie i sprawne wydawanie posiłków. Wygodnym rozwiązaniem jest także przygotowanie osobnego pokoju gościnnego, w którym pensjonariusze mogą spotykać się z bliskimi.

Gotowe projekty domów opieki

W ofercie Biura Architektonicznego KB Projekt znajduje się bardzo duży wybór projektów architektonicznych domów opieki dla osób starszych. Projektanci wykorzystują nowoczesne rozwiązania zarówno w zakresie struktury technicznej obiektu i rozmieszczenia pomieszczeń, jak i interesujące rozwiązania w zakresie wizualnym. W ofercie znajdują się między innymi propozycje budynków o tradycyjnych założeniach architektonicznych, czyli o klasycznej, podłużnej bryle i dwuspadowym dachu. Takie obiekty idealnie sprawdzają się na wąskich i stosunkowo długich działkach.

Top