• 24 maja 2024

Jak dobrać gwint do żarówki?

Gdy kupujemy żarówkę, ważne, aby odpowiednio dobrać gwint oświetleniowych, abyśmy my mogli wkręcić żarówkę odpowiedniej mocy. Kilka najpopularniejszych standardów gwintów oświetleniowych - zaznaczam że są to NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANE Standardy. Istnieją też inne, głównie do zastosowań specjalistycznych. Poniższy wykaz dotyczy klasycznych żarówek, nie obejmuje świetlówek używanych w biurach. 

Rodzaje gwintów

E-27 - klasyczny, wkręcany, "duży" gwint do żarówek, powszechnie używany w domowych punktach świetlnych. W przypadku tradycyjnych żarówek są to żarówki o mocy od 25W do 150W, często nawet więcej - chociaż do oprawek o zwykłej wytrzymałości nie zaleca się żarówek mocniejszych niż 100W, ze względu na temperaturę gwintu. W przypadku żarówek świetlówek - o mocy od 11 do zazwyczaj 25W - specjalne świetlówki min. do fotografii lub dużych pomieszczeń mogą mieć moce nawet 85W (odpowiedniki klasycznych żarówek 300W). W przypadku żarówek LED - zwykle od 3 do 15W.

E-14 - klasyczny, wkręcany, "mały" gwint do żarówek. Również powszechnie używany, najczęściej w miejscach, gdzie potrzebna jest nieco mniejsza moc (np. w lampkach dekoracyjnych, bądź w żyrandolach, gdzie jest więcej punktów świetlnych (żarówki świecowe). Klasyczne żarówki o takim gwincie, mają moc od 15 do 60W , natomiast świetlówki, od 5W do 11W). Halogeny - odpowiedniki o pobieranej mocy ok 30% mniejszej. W przypadku żarówek LED - od 1 do 6W.

GU-10 - wtyk reflektorowy, który jest na "zatrzask" (tzn. najpierw się go wsadza, potem przekręca). Stosowany w oprawach oświetleniowych z reflektorami (popularne w nowym budownictwie, reflektory zamontowane w podwieszanym suficie z płyt gipsowo-kartonowych). Tego typu żarówki posiadają najczęściej odbłyśniki, które kierują strumień świetlny i cieplny w dół. Najczęściej występują jako żarówki halogenowe o mocy do 60W, dające światło punktowe o niedużym kącie rozsyłu (tzw. "spot").

MR-16 - wtyk reflektorowy, który jest na "wcisk". Wygląda trochę jak zwykła wtyczka do kontaktu. Znajduje podobne zastosowania jak wtyk GU-10, czyli najczęściej są to małe reflektory, często halogenowe, obecnie coraz częściej diodowe. Istnieją też świetlówki kompaktowe o takim gwincie, jednak nie są zbyt popularne.

Top