• 24 maja 2024

Bardzo wiele rodzin nie ma miejsca na umiejscowienie tarasu przy domu, który byłby taką otchłanią i miejscem na odpoczynek wśród zieleni. Czasem jest to spowodowane małą działką lub miejscem wykorzystanym już na inne budowle typu: garaż czy domek gospodarczy. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, aby wydzielić fragment miejsca na taras lub wykonanie renowacji z budynku, który kiedyś był, a teraz nam nie jest on wcale potrzebny.

Miejsce na taras musi pasować do naszego domu

Miejsce na taras powinno pasować do naszej bryły domu, a także stylu ogrodu, jaki już posiadamy. W nowoczesnym stylu taras powinien być wygodny, elegancki i zachwycający, a jednocześnie zbliżony do przyrody.

Jeżeli mamy dużo zabudowań wokół domu, a najlepiej połączonych z domem warto wykonać z nich nowe pomieszczenia. Mam na myśli np. z garażu czy domku gospodarczego wykonać salon lub kuchnię otwartą z tarasem. Często takich dużych pomieszczeń na to nie potrzebujemy, możemy garaż kupić gotowy składany, a nie zajmować miejsce przy samym domu, rezygnując z tarasu lub ogrodu. Część budynku można pozostawić w zabudowie całej a część przeznaczoną na otwarty taras otworzyć. Otworzyć mam na myśli wybicie ścian środkowych a pozostawienie tylko konstrukcji bocznej tzw. filarów z górną oblamówką. Taras nasz będzie wyglądał jak z obrazka.

Taras na piętrze

Jeżeli mamy mało miejsca wokół domu a duży dom, możemy pomyśleć o tarasie na piętrze budynku lub jeżeli mamy płaski dach to nawet na dachu. Teraz aranżacje nie wykonuje się na podłożu niskim wyłącznie, ale także wysoko położonym. Wszystko to zależy także od wytrzymałości całego domu, konstrukcji, a także co tak naprawdę chcemy stworzyć.

Sam taras najlepiej wykonać z drewna w kolorze ciemnym, ponieważ pasuje do wszystkiego i jest łatwy w pielęgnacji. Należy, jednak pamiętać o jego konserwacji na okres zimowy. Aranżacja takiego nowoczesnego tarasu powinna zawierać proste umeblowanie i dodatki. Kolorystykę najlepiej dobrać do elewacji i kontrastu domu. Dodam, że bardzo ładnie wyglądają ratanowe meble wraz z wiklinowymi dodatkami na kwiaty.

Rośliny na taki taras należy dobrze dobrać, aby nie wymagały dużo pielęgnacji naszej i były odporne na warunki atmosferyczne, a co najważniejsze długo kwitły. Wokół tarasu warto mieć dużo zieleniny, krzewów typu bukszpan, sosna. A nawet warto pomyśleć o oczku wodnym, w którym będą pływały rybki. Takie oczko wodne potrafi naprawdę uspokoić i rozluźnić człowieka od męczącego dnia.

Top