• 24 maja 2024

Budynki o charakterze handlowo-usługowym to jedne z nieruchomości o najszerszym spektrum zastosowań. Dlatego często zainteresowani są nimi profesjonalni inwestorzy chcący wykorzystać dostępną powierzchnię pod wynajem lokali usługowych i sklepów. Projekty współczesnych obiektów handlowo-usługowych uwzględniają różnorodność branż oraz wymagania klientów związane z wygodą korzystania z poszczególnych pomieszczeń. W dzisiejszym artykule przedstawimy zestawienie kilku interesujących propozycji architektonicznych opracowanych przez Biuro Architektoniczne KB Projekt.

Budynek usługowo-handlowo-mieszkalny K-79

Pierwszy z projektów dotyczy interesującego obiektu łączącego w sobie funkcje budynku handlowo-usługowego z funkcjami budynku stworzonego w celach mieszkalnych. Kompleksowe opracowanie inwestycji obejmuje przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego, projektu konstrukcyjno-budowlanego, projektu konstrukcyjnego wykonawczego oraz projektu instalacji wewnętrznych (sanitarnej, elektrycznej, odgromowej). Budynek ma interesującą bryłę, składającą się z dwukondygnacyjnej części usługowo-mieszkalnej oraz jednokondygnacyjnej części magazynowej. Powierzchnia zabudowy to w tym przypadku 763,43 m2, natomiast łączna powierzchnia użytkowa obejmuje 837,98 m2. W budynku przewidziano wydzielenie 38 pomieszczeń, w tym między innymi obszernej hali magazynowej, pomieszczeń o przeznaczeniu usługowym, punktu obsługi klienta, pomieszczenia porządkowego i pokoju dla księgowej na parterze oraz lokalu mieszkalnego z pokojem dziennym, łazienką, kuchnią, jadalnią, dwoma pokojami, garderobą, tarasem i siłownią na piętrze. Ciekawe wykończenie elewacji budynku sprawia, że wyraźnie odróżnia się na tle innych zabudowań.

Budynek handlowo-usługowy BAR K-02

K-02 jest jednym z ciekawszych projektów dostępnych obecnie na rynku. To idealna propozycja dla miłośników nowoczesnych, a wręcz futurystycznych form architektonicznych. To obiekt, który z powodzeniem może stać się elementem krajobrazu miejskiego. Budynek świetnie sprawdzi się na przykład w roli restauracji czy baru. Nowoczesnemu designowi towarzyszy pełna funkcjonalność wszystkich pomieszczeń. Projekt K-02 zdecydowanie wyróżnia się na tle otoczenia, co może przyczynić się do sukcesu prowadzonej w nim działalności. Budynek składa się z trzech kondygnacji, na których rozplanowano 20 pomieszczeń (między innymi kuchnię wraz z pełnym zapleczem gastronomicznym, magazyn oraz salę konsumpcyjną dla gości). Zainteresowani będą nim zwłaszcza inwestorzy dysponujący niewielkimi działkami – projekt zakłada wykorzystanie działki o szerokości 19,60 m. Powierzchnia zabudowy wynosi w tym przypadku 111,80 m2, na których powstanie łączna powierzchnia użytkowa aż 205,50 m2. W projekcie przewidziano zastosowanie wygodnego w eksploatacji ogrzewania gazowego.

Sklep samoobsługowy LK-77

To doskonała propozycja dla inwestorów zainteresowanych uruchomieniem dużego sklepu samoobsługowego, którego wygląd nawiązuje do większości popularnych parterowych marketów. Projekt jest bardzo prosty i nieskomplikowany, dzięki czemu uzyskano optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Większość obiektu zajmuje obszerna hala sprzedaży o powierzchni ponad 480 metrów; oprócz niej w budynku przewidziano 9 innych pomieszczeń (między innymi magazyn, kotłownię na paliwo stałe oraz zaplecze sanitarno-socjalne dla pracowników – pokój managera, szatnię, pomieszczenie gospodarcze, WC). Magazyn położony jest na końcu sali sprzedaży, dzięki czemu można z szybki i łatwy sposób uzupełniać towary na półkach. Do ogrzewania tak dużej powierzchni najlepiej nadaje się instalacja nadmuchowa. W budynku przewiduje się także zamontowanie nowoczesnej instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Top