• 15 czerwca 2024

Jak wybrać podłogę?

Przy wybieraniu podłogi do naszego miejsca zamieszkania mamy obecnie dość dużo możliwości. Wszystkie typy podłóg posiadają swoje zalety. Niektóre z nich będą nadawać się bardziej do kuchni (kafelki, wykładzina PCV, podłoga z żywicy), inne do sypialni (parkiet, wykładzina dywanowa). Oto krótka charakterystyka popularnych typów podłóg.

Rodzaje podłóg i ich cechy

- Podłoga tradycyjna z parkietu - tradycyjna podłoga z parkietu jest rozwiązaniem drogim, ale prestiżowym, i o dużej trwałości. Parkiet poddaje się cyklinowaniu i nawet po stu latach może wyglądać przyzwoicie.

- Podłoga z paneli. Panele wykonane z drewna, są dużo łatwiejsze w ułożeniu i tańsze niż parkiet. Są też łatwe do utrzymania w czystości. Niestety, te z dolnej półki nie posiadają zbyt dużej wytrzymałości i po paru latach będzie na nich widać ślady użytkowania.

- Podłoga z wykładziny dywanowej. Wykładziny są stosunkowo tanie i łatwe w ułożeniu. Ich zaletą jest to, że w dotyku są przyjemne i ciepłe. Dodatkowo wyciszają nieco pomieszczenie, nadając mu przytulny charakter. Minusem jest podatność na zabrudzenia i utrudnione czyszczenie - niektórych plam nie da się zmyć nawet odkurzaczem kiepskiej jakości.

- Podłoga z wykładziny typu PCV lub Linoleum - również dość tania i łatwa w ułożeniu. W stosunku do wykładziny dywanowej jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Wzory wykładziny tego typu często naśladują parkiety lub kafelki. Nie jest zbyt prestiżowym rozwiązaniem.

- Podłoga z płytek ceramicznych (kafli). Podłoga z płytek ceramicznych jest niewątpliwie bardzo trwała, odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości. Taka podłoga jest też idealna, gdy zastosujemy ogrzewanie podłogowe. W innym wypadku może powodować nieco nieprzyjemne odczucia (zimna w dotyku). Od kafelków odbija się też dźwięk, powodując echo.

- Podłoga z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej - zyskuje popularność od niedawna. Posiada dużą wytrzymałość, jest łatwa w czyszczeniu, a przede wszystkim, otwiera nowe możliwości jeśli chodzi o aranżację wnętrz - mogą to być błyszczące podłogi w określonych kolorach, półprzezroczyste z zatopionymi kamykami, lub w fantazyjne wzory. Niestety taka podłoga wymaga fachowego wykonania, aby była trwała.

Top