Większość osób myśli, że projekty garaży nie są skomplikowane. Co więcej, dużo osób uważa, że w przypadku tak prostego zabudowania nie jest w ogóle konieczne opracowywanie projektu architektonicznego. Jednak w niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się kwestii projektów garaży i zastanowimy się, dlaczego warto korzystać w tym wypadku z pomocy biur architektonicznych. Zapraszamy do lektury.
Coraz więcej osób decyduje się na budowę garażu wolnostojącego. I chociaż przez długi czas najpopularniejszym rozwiązaniem były garaże w bryle budynku, obecnie wiele właścicieli posesji chce wznieść garaż jako osobne zabudowanie. Tego rodzaju budynki pozwalają na wygospodarowanie większej liczby stanowisk niż garaże w bryle budynku, w których najczęściej zmieści się tylko jeden pojazd. Garaże w bryle budynku wymagają też stworzenia sprawnego systemu wentylacji i odprowadzania spalin, aby zanieczyszczenia nie dostawały się do domu. Zgodnie z prawem budowlanym garaż wolnostojący musi znajdować się w określonej odległości od granic działki i od domu. Z tego względu na wybudowanie garażu decydują się najczęściej właściciele większych posesji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż przepisy prawa budowlanego o wiele rygorystyczniej niż kiedyś podchodzą do kwestii wznoszenia garaży wolnostojących. Obowiązujące obecnie zasady dotyczą między innymi odpowiedniej wentylacji, oświetlenia, instalacji przeciwpożarowej, odpowiedniego nachylenia spadków posadzek w celu usunięcia wody oraz wymiarów garaży wolnostojących. Zlecając przygotowanie projektu doświadczonym fachowcom mamy pewność, że zabudowanie zostanie wykonane zgodnie z obowiązującym prawem.
Garaż nie musi spełniać wyłącznie zadań praktycznych. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu, budynek garażu nie musi wiele różnić się od koncepcji architektonicznej domu mieszkalnego i innych zabudowań na posesji. Dobrze zaprojektowany garaż, oprócz miejsca do postawienia samochodu, może spełniać także wiele innych funkcji użytkowych. Odpowiednio przemyślana przestrzeń garażu świetnie nadaje się np. jako miejsce do wykonywania drobnych napraw sprzętu domowego, jako warsztat czy miejsce do przechowywania narzędzi. Z tego względu garaże wolnostojące są znacznie praktyczniejsze niż tradycyjne garaże w bryle budynku mieszkalnego.
W obecnie opracowywanych projektach garaży kluczowe znaczenie ma funkcjonalność dostępnej przestrzeni. Garaże z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako budynki gospodarcze. Współczesne garaże często projektowane są jako budynki dwukondygnacyjne, w których parter wykorzystywany jest do parkowania pojazdu, natomiast górna część pełni funkcję praktycznego magazynku czy pracowni. Projekty przygotowywane przez Biuro Architektoniczne KB Projekt zakładają możliwość indywidualnych modyfikacji zgodnie z potrzebami klienta. Proste, klasyczne bryły z łatwością mogą być spersonalizowane pod względem sposobu ogrzewania, układu ścian wewnętrznych, dodania lub likwidacji okien i drzwi, sposobu przeprowadzenia instalacji czy rodzaju użytych materiałów budowlanych. Istnieje przy tym możliwość wyboru materiałów elewacyjnych, dzięki czemu garaż idealnie wpasuje się w otoczenie architektoniczne reszty zabudowań. W zależności od potrzeb klientów, do wyboru są garaże z jednym stanowiskiem lub większe garaże z miejscami na kilka samochodów. Wszystkie projekty opracowane przez zespół KB Projekt są zgodne z obowiązującym prawem budowlanym. Dzięki wykorzystaniu prostych form i ogólnodostępnych materiałów budowlanych, wznoszenie garażu wolnostojącego jest szybkie i sprawne.