• 15 czerwca 2024

Branża hotelarska od lat jest jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów inwestowania w nieruchomości. Uruchomienie hotelu jest zwykle dość dużą inwestycją, dlatego na poszczególnych etapach przedsięwzięcia nie ma miejsca na pomyłki. Jedną z kluczowych kwestii jest opracowanie odpowiedniego projektu nieruchomości. Dzisiejszy artykuł został poświęcony odpowiedzią na pytanie czym powinien charakteryzować się dobry projekt hotelu.

Sprostanie oczekiwaniom gości

Osoby zatrzymujące się w hotelach oczekują przede wszystkim komfortu i wygody. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma fachowa i miła obsługa oraz aranżacja stylistyczna przestrzeni, jednak równie ważne są same założenia architektoniczne. Jak wynika z obecnych badań rynku goście cenią sobie połączenie tradycyjnej elegancji z nienachalną nowoczesnością. Dlatego dobry projekt budynku hotelowego powinien obejmować funkcjonalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni jak również wychodzić naprzeciw oczekiwaniom gości w zakresie zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Podstawowymi kwestiami są tu na przykład właściwie rozplanowana łazienka, odpowiednia akustyczność pokoju czy prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych.

Dobry projekt hotelu – czyli jaki?

Projektanci hoteli stają przed bardzo trudnym zadaniem. Muszą bowiem tak zaplanować dostępną przestrzeń, by była atrakcyjna przez wiele lat. Osoby zajmujące się projektowaniem hoteli muszą uwzględnić przy tym potrzeby bardzo zróżnicowanej grupy gości – jedni zatrzymują się bowiem w hotelach z powodów czysto zawodowych, inni przyjeżdżają tu aby odpocząć; jedni podróżują sami, inni w dwójkę, jeszcze inni poszukują noclegu dla całej rodziny. Projektanci muszą również wziąć pod uwagę zmieniającą się modę oraz postęp techniczny, dające się obserwować coraz wyraźniej w ostatnich kilku latach. Hotel powinien być także dostosowany do możliwości osób niepełnosprawnych. Każda inwestycja hotelowa powinna być zatem oparta w pierwszej kolejności na doświadczeniu i wiedzy projektantów, architektów i konstruktorów.

Moda na design

Jak zauważają eksperci, w ostatnim czasie można zaobserwować zwiększone zainteresowanie nowoczesnymi, designerskimi projektami hoteli, w których wykorzystuje się innowacyjne techniki architektoniczne. Architektura takich hoteli zdecydowanie wyróżnia się na tle innych nieruchomości przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i elegancji podstawowych linii konstrukcyjnych. Nowoczesne hotele mają także indywidualny wystrój pokoi, z których każdy wygląda inaczej i nawiązuje do innego stylu dekoracyjnego. Projekty takich hoteli wykorzystują rozwiązania architektoniczne, które jeszcze kilka lat temu byłyby niemożliwe – głównie ze względu na znacznie mniejsze możliwości technologiczne oraz dostępność materiałów. Inwestorzy-hotelarze powinni jednak pamiętać, by dążenie do oryginalności nie przyćmiło tego, co w branży hotelarskiej najważniejsze – czyli po prostu wygody i komfortu gości. Ważniejsze bowiem od samej warstwy estetycznej są funkcjonalności użytkowe. Dlatego inwestorom zainteresowanym wejściem w branżę hotelarską zaleca się skorzystanie z wiedzy i doświadczenia zawodowych projektantów tego rodzaju nieruchomości.

Gdzie szukać inspiracji?

Przede wszystkim warto na bieżąco śledzić propozycje firm zajmujących się projektowaniem hoteli. Kompleksową obsługą inwestorów branży hotelowej zajmuje się między innymi Biuro Architektoniczne KB Projekt. Projekty przygotowane przez zespół KB Projekt charakteryzują się innowacyjnością, a jednocześnie zapewniają optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Inwestorzy mogą liczyć na pomoc firmy na każdym etapie przedsięwzięcia – od samego projektu, przez uzyskanie potrzebnych pozwoleń aż po stały nadzór w trakcie budowy.

Top