• 14 czerwca 2024

Projekty architektoniczne współczesnych hoteli są bardzo różnorodne. Ze względu na to, że takie obiekty spełniają obecnie wiele funkcji, nie można mówić o jednym obowiązującym wzorcu architektonicznym. Propozycje projektowe tworzone przez biura architektoniczne obejmują zarówno część noclegową, jak i strefę kuchenno-restauracyjną czy inne pomieszczenia o specjalnym przeznaczeniu. Wiele hoteli tworzonych jest z myślą o organizowaniu wesel i innych uroczystości rodzinnych, jak również konferencji i spotkań biznesowych. W hotelach powstają także miejsca zabaw dla dzieci czy specjalne strefy służące rekreacji – baseny, sauny, siłownie, strefy SPA. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przedstawić dwa ciekawe z inwestorskiego punktu widzenia projekty architektoniczne hoteli. W pierwszym przypadku będzie to duży hotel, w drugim zaś średniej wielkości pensjonat. Obydwie propozycje łączą w sobie elementy zarówno obiektu noclegowego, jak i gastronomicznego. Zapraszamy do lektury.

Projekt hotelu LK-57

Projekt LK-57 został stworzony przez Biuro Architektoniczne KB Projekt. Dotyczy on dużego, trzykondygnacyjnego obiektu hotelowego z 47 pokojami noclegowymi z łazienkami. W przeważającej części będą to pokoje dwuosobowe (41), planowane jest również kilka pokoi czteroosobowych (5) i jeden pokój jednoosobowy. Plan obejmuje stworzenie łącznej powierzchni użytkowej 3162,00 m2 na powierzchni zabudowy 1616,97 m2. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze znajduje się obszerna sala bankietowa o powierzchni 281,52 m2, sala taneczna o powierzchni 95,46 m2 oraz sala konferencyjna o powierzchni 34,95 m2. Hotel idealnie sprawdzi się zatem w roli domu weselnego czy miejsca do zorganizowania konferencji biznesowej. Oprócz tego w obiekcie przewidziano część gastronomiczną, składającą się z dużej kuchni wraz z chłodnią i magazynem, oraz restauracji o powierzchni 103,41 m2. Pierwsza kondygnacja oraz poddasze budynku przeznaczone są w większości na część noclegową dla gości. Jeśli chodzi o planowaną technologię grzewczą, projekt przewiduje zastosowanie ogrzewania olejowego (kotłownia olejowa znajduje się na parterze budynku) oraz użycie nowoczesnej pompy ciepła, dzięki czemu część energii potrzebnej do ogrzewania będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. LK-57 to nowoczesny obiekt hotelowy łączący w sobie elementy bazy noclegowej z rozbudowaną częścią gastronomiczną i biznesową, a przy tym przewidujący innowacyjne rozwiązania w zakresie ekologii.

Projekt pensjonatu LK-20

Tym razem propozycja Biura Architektonicznego KB Projekt odnosi się do projektu średniej wielkości pensjonatu z trzema kondygnacjami. Poddasze jest w pierwotnej wersji nieużytkowe, jednak istnieje możliwość pełnej adaptacji w późniejszym czasie. Z powodzeniem można stworzyć tu na przykład kilka dodatkowych pokoi. Powierzchnia zabudowy obejmuje w tym przypadku 445,8 m2, natomiast całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 1023,40 m2. To idealna propozycja dla inwestorów, którzy dysponują stosunkowo wąską działką. Tradycyjny kształt bryły budynku można uzupełnić ciekawymi elementami wykończenia. Program rozkładu pomieszczeń obejmuje w tym przypadku 17 pokoi (każdy z własną łazienką), osobne zaplecze kuchenne, salę konsumpcyjną z wydzielonym barem, zaplecze socjalne dla pracowników, recepcję oraz kotłownię. Pięć pokoi znajduje się na parterze, co jest udogodnieniem np. dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje również ciekawe rozplanowanie piwnicy w formie przestrzeni rekreacyjnej – w planie jest stworzenie sali bilardowej, sauny, siłowni i solarium. Łączna liczba pomieszczeń wynosi 57. Ogrzewanie budynku zaplanowane jest za pomocą pieca olejowego, z wydzieloną kotłownią.

Top