Budynki gospodarcze to nieodłączny element gospodarstw rolniczych i agroturystycznych. Takie budynki spełniają przede wszystkim funkcje praktyczne – służą do przechowywania narzędzi i maszyn oraz jako pomieszczenia dla zwierząt. Wśród najpopularniejszych budynków gospodarczych znajdują się między innymi obory, stajnie, tuczarnie, chlewnie, stodoły i budynki przystosowane do hodowli roślin. Tego rodzaju obiekty są też wykorzystywane do przechowywania sprzętów ogrodniczych oraz do niezawodowego wykonywania prac technicznych. Budynki gospodarcze mają również szerokie zastosowanie w przemyśle i przetwórstwie spożywczym.
Definicja budynku gospodarczego została ściśle ujęta przez prawo budowlane. Zgodnie z nią, budynek gospodarczy musi mieć trwały fundament, trwałe ściany, trwały dach i służyć do wspomnianego wcześniej niezawodowego wykonywania prac warsztatowych lub przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych.
W dzisiejszych czasach znaczenie mają nie tylko walory praktyczne budynków gospodarczych, lecz także ich strona estetyczna. Właścicielom posesji zależy na tym, by budynek nie wyróżniał się zbytnio od architektury pozostałych zabudowań. Coraz większą wagę przywiązuje się jednak do wyglądu. W zapomnienie odchodzą powoli mało estetyczne budynki, skrywane najchętniej za grubą warstwą żywopłotu czy schowane na tyłach posesji. Budynki gospodarcze powoli stają się równie ważnym elementem zabudowy posesji co garaż czy altana ogrodowa. Mimo wszystko najważniejsze jest jednak to, by budynek gospodarczy jak najlepiej spełniał swoje kluczowe funkcje i był po prostu praktyczny.
Inwestor, który planuje wzniesienie na swoim terenie budynku gospodarczego musi zadbać o spełnienie wszystkich niezbędnych formalności. W przypadku tego rodzaju zabudowań najczęściej wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy do odpowiedniego organu (starostwa powiatowego). Jednak w niektórych sytuacjach to nie wystarcza – wówczas niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgłoszenie będzie wystarczające w przypadku wolnostojących budynków parterowych, których powierzchnia zabudowy nie jest większa niż 35 m2. Dotyczy to zatem głównie oranżerii, altan, garaży i ganków. Jednak jeżeli inwestor przewiduje postawienie więcej niż dwóch takich obiektów na każdych 500 m2 działki, również i w tym wypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia.
Aby budynek gospodarczy mógł w pełni realizować swoje zadanie, najlepiej by został zaprojektowany przez doświadczonego architekta. I chociaż projekt takiego budynku nie jest zbyt skomplikowany, warto skorzystać z pomocy eksperta. Wówczas nawet niewielka powierzchnia może być wykorzystana w optymalny sposób. Dobrze wykonany projekt pozwala przy okazji uniknąć wystąpienia nieprawidłowości na etapie budowy.
Jednymi z ciekawszych propozycji skierowanych do inwestorów planujących rozbudowanie swojego gospodarstwa o budynki gospodarcze są projekty Biura Architektonicznego KB Projekt. Dotyczą one trzech typów gospodarstw. Oferta skierowana jest zarówno do właścicieli gospodarstw typu farmerskiego oraz tradycyjnych gospodarstw agroturystycznych. Znajdują się tu zatem projekty stajni, obór, owczarni, brojlerni oraz stodół. Druga część oferty dotyczy małych przedsiębiorstw, w których niezbędne są wszelkiego rodzaju magazyny i obiekty do przechowywania towarów. W ofercie znajdują się także rozwiązania pośrednie, dedykowane gospodarstwom wieloosobowym – są to przede wszystkim budynki przystosowane np. do noclegu czy tymczasowego zamieszkania oraz wykonywania przydomowych prac technicznych, drobnych napraw itd.