• 15 czerwca 2024

Dobór odpowiedniego dywanu to bardzo ważna kwestia w aspekcie urządzana mieszkania. Ten element może zupełnie zmienić charakter miejsca, być kącikiem zabaw dzieci lub po prostu ładnym dodatkiem. Niezależnie od tego,  jaką funkcję chcemy, by pełnił w naszym domu, do wyboru będziemy mieli dywany o różnych rozmiarach, kolorach, wzorach czy nawet o różnej miękkości. Skąd więc wiedzieć, jaki wybrać?  Przychodzimy z poradnikiem, jak dobrać odpowiednie dywany nowoczesne

Wybór dywanu nowoczesnego - ogólne zasady 

Po pierwsze materiał. Nowoczesne dywany dostępne na rynku mogą być wykonane z naturalnych włókien takich jak bawełna czy wełna lub z włókien syntetycznych jak akryl czy wiskoza. Każdy z nich ma określone zasady postępowania, by zachować dobry stan przedmiotu, lecz najważniejsza zasada wspólna dla wszystkich to regularne odkurzanie i oddawanie dywanu co jakiś czas na specjalne czyszczenie na mokro. 


Po drugie kolor. W tym przypadku możemy pójść dwiema drogami: dopasowanie barwy do obecnej aranżacji lub wybór na zasadzie kontrastu. Gdy wolimy nie eksperymentować, wystarczy, że kupimy dywan w stonowanym kolorze należącym do gamy, której już użyliśmy, urządzając pokój. Mamy tu do dyspozycji także uniwersalne kolory takie jak beżowy czy szary, które będą pasowały wszędzie. Jeśli jednak preferujemy, by nasz dywan był najważniejszym punktem aranżacji, wybierzmy barwę przeciwną niż ta, którą mamy obecnie i dokupmy kilka pasujących dodatków w tym samym odceniu - zaskakujący efekt gwarantowany.

Wybór dywanu nowoczesnego w zależności od pomieszczenia

Jak wybrać dywan nowoczesny do przedpokoju?

Przedpokój to pierwsze miejsce, do którego wchodzimy, otwierając drzwi domu. Z tego powodu najważniejszym aspektem przy wyborze dywanu nowoczesnego do tego pomieszczenia jest kolor. Dlaczego? Otóż wracając do domu zwłaszcza zimą i jesienią przynosimy na naszych butach błoto, śnieg i inne ślady pluchy. Gdy w przedpokoju umieścilibyśmy dywanik w jasnym kolorze, na przykład białym, bardzo szybko wymagałby on wyprania. Przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku. Wśród dywanów nowoczesnych z łatwością znajdziemy takie, które mają ciemniejszy odcień, a dodatkowo posiadają krótkie, łatwe do czyszczenia włosie. I właśnie takie egzemplarze polecamy umieścić w przedpokoju.

Nowoczesny dywan w sypialni

Nie ma nic przyjemniejszego niż postawienie stopy na miękkim, przyjemnym w dotyku dywanie, gdy wstajemy wcześnie rano zwłaszcza w chłodny lub deszczowy dzień. W przypadku nowoczesnych dywanów do sypialni to właśnie komfort powinien być kluczowym kryterium wyboru. Jeśli masz więc możliwość, kup taki dywan, który będzie dla ciebie wystarczająco wygodny. Może będzie to puchaty dywan shaggy? A może antyalergiczny, odporny na zabrudzenia dywan z krótkim włosiem? Wybór należy do Ciebie.

Jadalnia z nowoczesnym dywanem

Pragniesz, by dywan był również w Twojej jadalni? Jaki wtedy wybrać? Przede wszystkim taki, który pomieści stół i wszystkie krzesła. Nie może on być więc zbyt mały. Do tego pomieszczenia szczególnie polecamy nowoczesne dywany z gładkim włosiem – przesuwanie krzeseł będzie łatwiejsze. Jak można się domyślić, taki element wystroju będzie mocno eksploatowany, dlatego warto zainwestować w wytrzymałe materiały. Co gdy coś się wyleje? To żaden problem. Obecnie na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych dywanów, które są łatwe w utrzymaniu. 

 

 

Top