• 15 czerwca 2024

Ogród nie tylko podkreśla piękno domu, ale także spełnia funkcje rekreacyjne. To tam spędzamy większości czasu na wiosnę i w lecie. By móc cieszyć się nim jak najdłużej, musi być odpowiednio oświetlony. Podpowiadamy jak to zrobić.

Dobry projekt

Zbytnio oświetlony ogród nie wygląda dobrze, ale także może utrudnić zasypianie nam, jak i naszym sąsiadom. Z kolei zbyt mała ilość oświetlenia lub lampy umieszczone w nieodpowiednich miejscach sprawią, że ogród będzie za mało oświetlony i niezdatny do użytkowania późnymi wieczorami i nocą. W ogrodzie powinny być oświetlone chodniki lub ścieżki, z których będziemy korzystać wieczorami, miejsca wyjątkowe: fontanna, oczko wodne, czy huśtawka, niektóre wyróżniające się rośliny. Nie można także zapominać o odpowiednim oświetleniu podjazdu.

Bezpieczeństwo

Lampy używane do oświetlenia ogrodu powinny być specjalnie dostosowane. Przede wszystkim powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne i działanie sił natury: woda, lód, śnieg, minusowe temperatury, czy silny wiatr. Z tego względu w ogrodach stosuje się oświetlenie z oprawami z wysokim IP. Oznaczenie to oznacza wytrzymałość i wodoodporność. Jest to bardzo ważne, gdy wybieramy oświetlenie do oczek wodnych i innych zbiorników.

Widoczność

Głównym zadaniem oświetlenia jest sprawienie, by coś było widoczne po zmierzchu. W przypadku ogrodu są to przede wszystkim ścieżki, chodniki, drzwi wejściowe, podjazd, oczko wodne, weranda. Do oświetlenia ścieżek można zastosować słupki, lampy solarne, czy lampy do montowania w podłożu odporne na duży nacisk, tzw. oświetlenie najazdowe. Dobry rozwiązaniem będzie dostosowanie części oświetlenia do częstości użytkowania, stosując czujniki ruchowo-zmierzchowe. By zaoszczędzić, zaleca się stosowanie żarówek LED-owych.

Podświetlenie roślin i drzew

Wyjątkowe roślin i drzewa warto podkreślić w ogrodzie nie tylko umiejscowieniem, ale także światłem. Rośliny podświetla się od dołu, od góry, bądź pod odpowiednim kątem. Światło nie powinno być zbyt silne, gdyż może ono źle wpływać na rośliny. Można dobrać także odpowiedni kolor strug światła.

Oświetlenie tarasu i altany

Oświetlając taras, warto zwrócić uwagę na miejsca, które powinny być najbardziej oświetlone, np. miejsce, w którym stoi stół, czy grill, a może schody? Mogą się nadać do tego kinkiety montowane na elewacji domu, a także lampki stojące.

Top