• 15 czerwca 2024

Ogród to miejsce, gdzie rodzina spędza wolny czas, wdychając świeże powietrze. W ogrodzie znajdują się nie tylko kwiaty i krzewy, ale również dekoracje. Do najpopularniejszych zaliczamy huśtawki, grille, oczka wodne i domki dla dzieci. W ogrodach występują także ścieżki i często - kanaliki wodne. Jakie żarówki i lampy wybrać do oświetlenia dekoracji ogrodowych? Poniżej kilka naszych propozycji!

Jasna droga do celu

Decydując się na montaż oświetlenia w ogrodzie, warto zacząć od ścieżek. Możemy wybrać żarówki punktowe lub świetlówki kompaktowe, które zamkniemy w okrągłym kloszu. To wymaga zaprojektowania i wykonania instalacji elektrycznej, dlatego chcąc zaoszczędzić czas, możemy wybrać lampy ogrodowe, solarne. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Wystawione na promieniowanie słoneczne zaczynają się ładować (ogniwa fotowoltaiczne), a gdy zajdzie słońce - świecą aż do świtu. Mogą pracować kilka lat, ale jeśli kupimy modele droższe z większym akumulatorem, to będziemy się nimi cieszyć nawet dekadę.

Punktowe oświetlenie oczka wodnego

Mając oczko wodne, możemy je oświetlić na dwa sposoby. Możemy wybrać żarówki punktowe lub halogeny. Obydwa źródła dają nam jasne światło, więc montaż na dnie będzie dobrym pomysłem. W tym przypadku konieczna będzie instalacja elektryczna, najlepiej z transformatorem. Jeśli nie interesuje nas oświetlenie punktowe, możemy wybrać taśmy LED. Wystarczy poprowadzić je wokół oczka wodnego i podłączyć do zasilania. Iluminację będziemy uruchamiać i sterować z pilota.

Niektóre oczka wodne mają bardzo wiele roślinności, dlatego warto ją podkreślić kolorowymi lampami zanurzonymi w wodzie. Sprawdzi się lampa halogenowa lub meta-halogenowa. Jeśli mamy duże środki finansowe, to możemy zainwestować w lampę HPS (lampa sodowa). Daje ona białe światło, ale pobiera przy tym sporo energii (od 75 do nawet 500W - w zależności od wielkości oczka). Niewiele rodzin decyduje się na takie rozwiązanie.

Huśtawki i domki dla dzieci

Konstrukcje drewniane należy podkreślać nieco przytłumionym światłem, więc żarówki halogenowe o natężeniu barwy światła 3500K będą najlepszym wyborem. Nie potrzebujemy ich wiele, bo już 4-5 sztuk da oczekiwany rezultat. Dobrym pomysłem będzie podłączenie czujnika ruchu, który uruchomi oświetlenie, gdy wyczuje obecność człowieka.

Oświetlenie ogrodu powinno być priorytetem każdej nowoczesnej rodziny. To doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu, nawet w późnych godzinach wieczornych. Montując odpowiednie oświetlenie wprawimy w zachwyt nie tylko gości, lecz przede wszystkim domowników.

 

Top