• 26 kwietnia 2024

Nowe okna to nowy pogląd na świat wewnątrz domu. Czasem podczas wymiany takich okien warto pomyśleć o powiększeniu otworów okiennych w nich. Zawsze dodaje nam to więcej światła w pomieszczeniach.

Przy przeróbkach okiennych ważne jest nadproże, czyli wzmocniony element ściany znajdujący się bezpośrednio nad otworem okiennym. Przenosi on ciężar z partii ściany i stropu, więc musi być stosownie dopasowany do ciężkości. Jeżeli byśmy chcieli powiększyć taki otwór, to będzie potrzebna rada specjalisty, jaka belkę nadprożową, powinna się znajdować w danym miejscu.

Co należy wziąć pod uwagę przy wymianie okien?

Osoba ustalająca nośność nadproża musi wziąć pod uwagę to, czy:

- na ścianie, w której chcemy umieścić nadproże, opiera się inna konstrukcja

- strop jest usztywniony żelbetowym wieńcem stropowym. Jeśli tak, to w jakiej odległości od wieńca będzie wbudowane nadproże, aby wszystko było w dobrej konstrukcji.

Jeżeli tylko zmieniamy okna bez powieszenia ich lub pomniejszenia nie ma tak dużo problemów. Ale i tak czasem popełnia się dużo błędów przy małych zmianach. Najczęściej problem widnieje w niedopasowaniu okna do wymiarów ościeża lub umieszczaniu na niewłaściwym zamocowaniu ramy. W praktyce potem mamy kłopoty z funkcjonowaniem okna w postaci uciekania ciepła lub wilgotnej ściany pod oknem.

Jak wymienić okno?

Krok po kroku jak wymienić okno stare na nowe PCV:

  1. Dopasowanie wymiarów. Wielkość okna nowego powinna być mniejsza o 3-4 cm od starego. Pomoże to dobrze dopasować okno i zapobiegnie odkształceniom w wyniku rozszerzalności ramy w cieple. Także należy wziąć pod uwagę parapety podczas tych wymiarów, aby nie przeszkadzały w otwieraniu skrzydła.

  2. Odpowiednie miejsce. Często wymienia się okna w starych domach, a przy tym potem jeszcze dom ociepla lub wykonuje inną pracę. Dlatego warto zastanowić się przed umieszczeniem nowych okien o planowanych jeszcze remontach, aby dobrą odległość odmierzyć. Dzięki temu unikniemy uciekaniu ciepłego powietrza z domu.

  3. Właściwe mocowanie. Przy montażu okien, należy zwrócić uwagę na podparcie ram, aby wszędzie było równe. Podkładki lub kliny, powinny być odpowiednio dobrane do montażu, aby potem nie było trzeba ich wyjmować po montażu. Często jednak, przy ekipach remontowych można spotkać się z wyciąganiem tych klinów, ponieważ podkładane są przypadkowe, niepasujące dokładnie. A przy montażu parapetów niestety przeszkadzają i są usuwane. Jest to błędne podejście do sytuacji, ponieważ okno potem trzyma się jedynie na piance, która może w każdej chwili odkształcić i okno może się osunąć i źle funkcjonować. Do mocowania okien można stosować kotwy lub dyble montażowe. Najczęściej stosuje się kotwy. Najczęściej wykorzystywane do montażu okna w ścianie dwuwarstwowej blisko zewnętrznej płaszczyźnie i gdy mocuje się w ścianie trójwarstwowej. Jeżeli jednak jest okno montowane w ścianie jednowarstwowej, wtedy wykorzystuje się dyble montażowe.

  4. Zamocowanie okna. Mocowanie kończy się wypełnieniem miejsc pianką poliuretanową na całym obwodzie i wykończeniem ościeży.

Jak widzimy, montaż okna starego na nowe nie jest takie trudne, ale jednak najlepiej zatrudnić do tego fachowców.

Top