• 27 kwietnia 2024

Jednym z pierwszych kroków, jakie powinna podjąć osoba zainteresowana otworzeniem własnego hotelu jest przyjęcie odpowiedniego planu działania. Inwestorzy wchodzący w rynek tego rodzaju nieruchomości muszą liczyć się nie tylko z wysokim kosztem inwestycji, lecz także z bardzo dużą konkurencją. Aby goście wybrali dany hotel musi on nie tylko wyróżniać się na tle konkurencji, lecz także zapewniać odwiedzającym oczekiwany komfort i wygodę. Dlatego zalecane jest podjęcie współpracy z profesjonalnym biurem projektowym, które przygotuje kompleksowy plan całej inwestycji.

Plan architektoniczny hotelu

Każda inwestycja z branży hotelowej opiera się na przygotowanym wcześniej projekcie architektonicznym. Inwestorzy-hotelarze mogą skorzystać z gotowych propozycji, opracowanych przez profesjonalne biura projektowe. Jedną z wiodących firm zajmujących się tego typu usługami jest Biuro Architektoniczne KB Projekt. Nad przygotowaniem takiego projektu czuwa cały sztab ekspertów – zarówno projektantów, jak i architektów i konstruktorów. Klient nie musi martwić się przy tym koniecznością samodzielnego załatwiania formalności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, ponieważ takie działania leżą po stronie biura. Plan architektoniczny hotelu obejmuje między innymi wizualizację nieruchomości (wraz z przylegającym do niej terenem zielonym), dokładny rozkład pomieszczeń, planowany sposób ogrzewania budynku, rodzaj zalecanych technologii i materiałów konstrukcyjnych oraz wszystkie niezbędne dane techniczne.

Połączenie wielu funkcjonalności

Branża hotelowa najczęściej jest związana z prowadzeniem usług noclegowo-gastronomicznych. W związku z tym, że zdecydowana ilość hoteli dysponuje obecnie własnymi restauracjami dla gości, aranżacja przestrzeni musi obejmować także miejsce na część restauracyjną. Oprócz pokojów dla gości w obiekcie musi znajdować się również część kuchenna i magazynowa. W ostatnich latach bardzo popularne jest także zapewnienie przez hotel innych funkcjonalności, na przykład strefy SPA, siłowni czy gabinetów odnowy biologicznej. Coraz popularniejsze jest ponadto organizowanie w hotelach spotkań biznesowych czy konferencji firmowych – dlatego projekty architektoniczne współczesnych hoteli zawierają najczęściej wydzielone sale konferencyjne czy inne miejsca do spotkań. Niektóre hotele funkcjonują jednocześnie jako domy weselne. Ze względu na to, że różni inwestorzy mają różne pomysły na prowadzenie swoich biznesów, projekty hoteli będą się od siebie znacznie różnić. Różnice pojawią się nie tylko w powierzchni samych budynków, lecz przede wszystkim w strukturze i rozmieszczeniu pomieszczeń. Budynki hotelowe najczęściej są podzielone na strefę mieszkalną (pokoje i łazienki dla gości), część usługową (restauracje, zaplecze kuchenne) oraz część rekreacyjną (baseny, siłownie, miejsce zabaw dla dzieci, strefy rekreacyjne wewnątrz i na zewnątrz budynku). Jednak bez względu na to, jakie typy pomieszczeń znajdą się w hotelu, najważniejsze by pozostawały ze sobą w ścisłym skomunikowaniu. W obiekcie hotelowym najbardziej istotna jest bowiem funkcjonalność.

Styl architektoniczny hoteli

Inwestorzy mogą wybierać pośród ogromnej liczby projektów hoteli w różnych stylach architektonicznych. Najbardziej popularne są przede wszystkim projekty tradycyjne, nowoczesne oraz projekty nawiązujące do stylu podhalańskiego. Przy wyborze konkretnego stylu duże znaczenie ma miejsce, w którym ma stanąć hotel. W rejonach nadmorskich najbardziej pożądane są niewielkie, kameralne hotele i pensjonaty zapewniające gościom dużo prywatności. Natomiast na terenach górskich świetnie sprawdzają się hotele nawiązujące do tradycyjnego stylu góralskiego, ze spadzistymi dachami i wieloma kondygnacjami.

Top